Nordic Response 24: Fillon stërvitja në shkallë të gjerë e NATO-s në Evropën veriore

Stërvitja e madhe ushtarake në shkallë të gjerë e NATO-s, e cila do të zgjasë deri më 15 mars, filloi sot të hënën, duke përfshirë 20,000 trupa nga 13 vende në rajonet veriore të Finlandës, Norvegjisë dhe Suedisë.

Më shumë se 4,000 ushtarë finlandezë po marrin pjesë në stërvitjen Nordic Response 24 të udhëhequr nga Norvegjia.

“Për herë të parë, Finlanda, e cila ndan një kufi prej 1,340 kilometrash me Rusinë dhe u bashkua me NATO-n në prill 2023, do të marrë pjesë si një vend anëtar i NATO-s në stërvitjen e mbrojtjes kolektive të aleancës”, thanë në një deklaratë forcat finlandeze të mbrojtjes.

Forcat e armatosura suedeze thanë se rreth 4,500 njerëz nga forcat ajrore, ushtria dhe marina do të marrin pjesë në stërvitje, e cila po mbahet në kushte të vështira dimërore të Arktikut.

Si Suedia ashtu edhe Finlanda kishin zhvilluar lidhje të forta me NATO-n pas përfundimit të Luftës së Ftohtë, por opinioni publik mbeti i vendosur kundër anëtarësimit të plotë deri në pushtimin e Ukrainës nga Rusia.

Mos-angazhimi shihej si mënyra më e mirë për të shmangur tensionet me Rusinë, fqinjin e tyre të fuqishëm në rajonin e Detit Baltik. Por sulmi rus shkaktoi një ndryshim dramatik në opinionin publik në të dy vendet, dhe ata së bashku aplikuan për t’u bashkuar me NATO-n në maj 2022.

Stërvitja pan-nordike është pjesë e Steadfast Defender 24, stërvitjes më të madhe të NATO-s në dekada, që përfshin deri në 90,000 trupa gjatë disa muajve që synojnë të demonstrojnë se Aleanca mund të mbrojë të gjithë territorin e saj deri në kufijtë e saj me Rusinë.

Shtetet pjesëmarrëse në stërvitjen aktuale, e cila do të zgjasë deri më 15 mars, janë Belgjika, Britania, Kanadaja, Danimarka, Finlanda, Franca, Gjermania, Italia, Holanda, Norvegjia, Spanja, Suedia dhe Shtetet e Bashkuara.

Check Also

Si të shmangësh shpërqëndrimet dhe të kryesh gjithë detyrat e ditës në kohë rekord

Sa herë të ka ndodhur të mbetesh mbrapa me punët e tua e t’i shtysh …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *