Moti

Përkeqësohet situata në Dropull dhe Finiq, zjarri del nga kontrolli shkak era e fortë dhe terreni i vështirë

Era e fortë përkeqësoi situatën e zjarreve në bashkitë Dropull dhe Finiq. Në fshatin Grapsh në Bashkinë Dropull flakët rrezikojnë banesat, ndërkohë për 1 orë u ndërpre qarkullimi në aksin nacional Gjirokastë -Kakavijë. Flakët përpinë gati 6 hektarë tokë krah aksit nacional, teksa në ndihmë shkuan dhe zjarrfikëset nga Memaliaj. …

Read More »

Temperatura deri në 35 gradë, parashikimi i motit për sot

Këtë të premte, vendi ynë do të jetë në ndikim të masave ajrore të qëndrueshme. Orët me diell do të mbizotërojnë në pjesën më të madhe të vendit e vranësira të pakta kalimtare përgjatë relieveve malore në orët e mesditës, sipas Shërbimit Meteorologjik Ushtarak. Era parashikohet të jetë nga veriperëndimi me …

Read More »

Vranësira dhe reshje shiu. Parashikimi i motit për sot

Për ditën e enjte vendi ynë do të jetë në ndikim të masave ajrore relativisht të paqëndrueshme. Moti parashikohet të jetë fillimisht i kthjellët e nga orët e mesditës deri pasdite vranësira mesatare deri të dendura kryesisht në relievet malore. Reshjet e shiut me intensitet të ulët pritet të bëhen …

Read More »