Moti

Vranësira dhe reshje shiu, si do jenë temperaturat sot

Si pasojë e kalimit të një ftonti të ngrohtë atmosferik nga Jugperëndimi i Europës drejt Ballkanit, ka sjellë në territorin shqiptar mbizotërim të vranësirave, të cilat herë pas here do të zhvillohen duke gjeneruar reshje shiu, më të theksuara në zonat Veriore dhe pjesërisht në qendër të territorit ndërsa jugu …

Read More »

Vranësira dhe reshje shiu. Parashikimi i motit për sot

Moti në vendin tonë, do të ketë kushte të paqëndrueshme atmosferike me mbizotërim të vranësirave, por nuk do të mungojnë intervalet e herëpashershme me diell. Reshjet e shiut nisin prej mesnatës me intensitet të ulët, deri mesatar me shtrëngata e stuhi afatshkurtra, shoqëruar me shkarkesa elektrike në pothuajse të gjithë …

Read More »

Vranësira dhe reshje shiu. Parashikimi i motit për sot

‎ Këtë të mërkurë vendi ynë do të ndikohet nga kushte atmosferike relativisht të paqëndrueshme. Moti parashikohet me vranësira mesatare deri të dendura si dhe alternime të herëpashershme me kthjellime. Vranësirat në relievet malore në lindje do të shoqërohen me reshje shiu me intensitet të ulët dhe lokalisht në periudha …

Read More »