“I kaluan para syve Ergysi me të dashurën”/ Çfarë pa Alma para se të vetëflijohej së bashku me fëmijët…

Nga Aida Topalli

Ishte data 2 maj 2024, kur Alma Arrëzi piu kafenë e fundit në bar “Panorama” në qytetin e Shkodrës. Në shoqërinë e tre fëmijëve dhe kunatës së saj. Gjithçka zgjati deri rreth orës 21:00. Moment kur para lokalit ku qëndronin kalon Ergys Arrëzi, bashkëshorti i Almës, nën shoqërinë e të dashurës së tij, një vajzë 18-vjeçare. Alma, në dijeni të plotë të tradhëtisë së bashkëshortit, e kishte pranuar këtë fakt, por asnjëherë nuk i kishte parë nga kaq afër. Ajo, kishte pranuar të jetonte nën të njëjtën çati me babain e fëmijëve të saj, edhe pse së fundmi, ata jetonin në dhoma të ndara. Kishte pranuar fyerjet, denigrimin, dhunën psikologjike e deri edhe urinë. Se për hir të dashurisë, se për hir të fëmijëve a se për hir të pamundësisë ekonomike dhe sociale për të mbajtur e vetme 3 fëmijë, këtë vetëm Alma mund ta rrëfente, nëse ka ndonjë mundësi që ajo të jetë gjallë, edhe pse shpresat janë shumë të pakëta.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by replika.al (@replikealbania)

Një nënë në kushte të tronditura dhe të rënduara psikologjike, vendos të vetëflijohet bashkë me krijesat e saj, të cilat, edhe nëse do të vendoste të divorcohej, nuk do t’i merrte kurrë. Kjo sepse Ergys Arrëzi, personi që i shkaktoi Almës makthe për vite me radhë, nuk ja lejonte. Madje, ekziston një dëshmi se sa herë që ajo largohej me fëmijët dhe shkonte tek shtëpija e të motrës apo prindërve, ai kalonte dhe i kërcënonte me jetë nëse nuk kthehej në shtëpinë e tyre në Shkodër, së bashku me fëmijët. Së fundmi dashuria dhe roli i Ergysit si baba, kishte denigruar deri në atë pikë, saqë nuk dërgonte më as bukë në shtëpi. Fëmijët dhe Alma ushqeheshin me ato çfarë kishin mbetur në raftet e tyre apo me ushimet e falura.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by replika.al (@replikealbania)

Tradhtinë Ergysit ja dinin të gjithë familjarët. Madje edhe kunata që ishte për herë të fundit me të. Ergysi, mësohet t’i ketë thënë kësaj të fundit pasi e ka parë Alma me të dashurën, se përse nuk më tregove ku ishit ulur që të mos kaloja. Të paktën, kështu i është rrëfyer ajo, motrës së të humburës, Alma Arrëzi.
Alma kishte tentuar të largohej, madje aq herë, saqë vajza e vogël ishte përfshirë në makthe. Ajo qëndronte hap pas hapi pas mamasë së saj, vetëm e vetëm që ajo të mos bënte të njëjtat gjeste që kishte bërë më herët. Për fat të keq, fëmijët e familjes Arrëzi, ishin rritur të traumatizuar, nga skenat që shkaktonte Ergys Arrëzi.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by replika.al (@replikealbania)

Familjarët e Almës mohojnë që ai të kishte qenë i dhunshëm me fëmijët, madje ata shpreheshin se në ndryshim nga e motra, fëmijët i donte shumë, por jo për shumë gjatë.
U tha se Alma vuante nga depresioni, por babai i saj mohon kategorikisht që t’i ketë sjellë nga shteti Italian ilaçe për t’u kuruar.
“Ajo është një vajzë shumë e zgjuar. Por i ra fati i keq moj bijë”…

Në datë 5 maj Policia e Shkodrës, përmes një njoftimi zyrtar lajmëron se është gjetur i pajetë trupi i një 9 vjeçareje. Më tej shtohej se mbrëmjen e 2 majit, dyshohet se janë hedhur në lumin Bunë, nëna 39 vjeçare së bashku me tre fëmijët e saj të mitur. Trupi i 9 vjeçares u gjet nga një peshkatar, ndërsa vijuan kërkimet nga polumbarët e FNSH e RENEA të ndihmuar sot edhe nga ushtria. Pak më parë u gjet në pothuajse të njëjtën afërsi edhe trupi i pajetë i vajzës së dytë, duke zbehur kështu shpresat se ndonjë prej tyre mund të jetë ende gjallë.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by replika.al (@replikealbania)

9 vjeçarja u varros ditën e sotme, teksa në varrim nuk morën pjesë asnjë nga familjarët e Alma Bushati Arrëzi.
Aktualisht në pranga ndodhet 31-vjeçari Ergys Arrëzi, si personi që shtyu drejt vetëvrasjes 39-vjeçaren dhe fëmijët e tyre të mitur.

Check Also

Dyshohet se pësoi arrest kardiak, gjendet pa shenja jete një burrë në anë të rrugës nacionale Roskovec-Berat

Një 80-vjeçar është gjetur pa shenja jete ditën e sotme në anë të rrugës nacionale Roskovec-Berat. …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *