Aktualitet

Shembet skela 60 metra e lartë në Zvicër/ Shumica e punëtorëve ishin portugezë dhe shqiptarë, raportohet për viktima

Një skelë ndërtimi u shemb këtë të premte në Lozanë të Zvicrës, ku shumica e punëtorëve në kantier ishin portugezë dhe shqiptarë. Një shqiptar dhe dy punëtorë ndërtimi portugezë u konfirmuan mes katër viktimave të gjetura nga rrënojat e shembjes së skelës masive të instaluar në një ndërtesë 19-katëshe, sipas …

Read More »

Abuzimi me fondet e BE në SASPAC, Gazmend Haxhia, bashkëpunëtori i Beqaj lihet në detyrim paraqitje

Biznesmeni Gazmend Haxhia, i akuzuar nga SPAK si bashkëpunëtor i ish-ministrit në pranga, Ilir Beqaj në dosjen e shpërdorimit të fondeve të BE-së, është paraqitur ditën e sotme në ambientet e Gjykatës së Posaçme. Bashkë më avokatin mbrojtjes, Haxhia është paraqitur për verifikim të masës së sigurisë. Gjykata ka ndryshuar masën e sigurisë …

Read More »

Macron u bën thirrje partive të formojnë qeverinë e re

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, u bëri thirrje partive politike të bashkojnë forcat për ta formuar një shumicë të qëndrueshme në Asamblenë Kombëtare të vendit, pasi zgjedhjet parlamentare të dielën nuk dhanë fitues të qartë. Zgjedhjet, të cilat Macroni i thirri pasi humbi kundër të së djathtës ekstreme Tubimi Kombëtar …

Read More »

Tajvani: Kina është kërcënim për stabilitetin e rajonit

Tajvani po shikon nga afër ushtrinë kineze, e cila sipas saj po paraqet kërcënim në rritje për rajonin, pasi Pekini dërgoi dhjetëra avionë pranë ishullit vetëqeverisës, në kuadër të stërvitjeve ushtarake të Kinës me Shandongun. Stërvitjet ushtarake të Kinës përkojnë me samitin e NATO-snë Uashington, ku në deklaratën e aleancës u …

Read More »

Në Srebrenicë shënohet 29-vjetori i gjenocidit

Në Srebrenicë më 11 korrik është shënuar 29-vjetori i gjenocidit, që u krye nga forcat serbe në Bosnje e Hercegovinë.Forcat serbe të Bosnjës vranë më shumë se 8.300 boshnjakë në korrik të vitit 1995. Në Qendrën Përkujtimore Potoçari këtë vit varrosen mbetjet mortore të 14 viktimave të gjenocidit. Viktima më …

Read More »