Kronikë

Meta sulmoi SPAK, ambasadori britanik: Mbështetje e fortë për Prokurorinë e Posaçme dhe fund pandëshkueshmërisë

Ambasadori britanik, Alastair King-Smith përsëriti mbështetjen e fortë të Mbretërisë së Bashkuar për Prokurorinë e Posaçme të Shqipërisë, SPAK dhe përpjekjet saj jetike për përmirësimin e llogaridhënies dhe për t’i dhënë fund pandëshkueshmërisë në interes të të gjithë qytetarëve shqiptarë. Kjo deklaratë erdhi pas sulmit të kryetarit të Partisë së …

Read More »

Apeli i GJKKO rrëzon kërkesën e Berishës dhe Malltezit, nuk ndryshohet masa e sigurisë “arrest në shtëpi”

Apeli i Gjykatës së Posaçme Antikorrupsion vendosi të rrëzojë kërkesën e ish-kryeministrit Sali Berisha dhe dhëndrit të tij Jamarbër Malltezi për revokim të masës së sigurisë “arrest në shtëpi”. Avokati Genc Gjokutaj e cilësoi një skandal të radhës vendimin e gjykatës, ndërsa theksoi se do të vijojnë rrugën ligjore. Gjokutaj: …

Read More »

Balla: Shqipëria do të mirëpresë në qershor konferencën ndërkombëtare të policisë kriminale Interpol!

Shqipëria është përzgjedhur për të mirëpritur konferencën rajonale europiane të organizatës ndërkombëtare të policisë kriminale Interpol, e cila do të zhvillohet në Tiranë në datat 11-13 qershor.   Lajmi u bë i ditur nga ministri i Brendshëm, Taulant Balla në një prononcim për mediet pas mbledhjes së qeverisë. “Ministria e …

Read More »

Vrasja e 15-vjeçarit Fatjon Bici në Gramsh, Prokuroria kërkon 12 vite burg për autorin e mitur

ELBASAN- Është zhvilluar sot seanca e radhës ndaj adoleshentëve nga Gramshi të cilët vranë me thikë pas një sherri bashkëmoshatarin tyre Fatjon Bici. Prokuroria dha pretencën për 4 të miturit e përfshirë në ngjarje. Prokuroria ka kërkuar 12 vite burg për Orgito Çarçiu, i dyshuar si autori i vrasjes. Gjithashtu prokuroria kërkoi …

Read More »

Roli i Prokurorisë së Përgjithshme në hartimin e kodit të ri Penal, Çela: Nuk është përfshirë. Anëtari i KLP: Mos ….

Prokurori i Përgjithshëm Olsian Çela po raporton në Këshillin e Lartë të Prokurorisë. I pyetur për rolin e Prokurorisë së Përgjithshme në hartimin e kodit të ri Penal. Çela bën me dije se Prokuroria e Përgjithshme nuk është përfshirë. Më tej anëtari i KLP i kërkon llogari Kryeprokurorit: Nuk mund …

Read More »

Raporti për vitin 2023 në KLP, Çela: Vit sfidues prej hartës së re gjyqësore! Kemi 198 prokurorë në total, mungojnë 123 prokurorë

Prokurori i Përgjithshëm Olsian Çela po raporton për vitin 2023 në Këshillin e Lartë të Prokurorisë. Çela e cilësoi këtë vit si një vit sfidues prej hartës së re gjyqësorë. ‘Viti 2023 ishte një vit sfidues për prokuroritë e juridiksionit të përgjithshëm për shkak të çështjeve administrative dhe procedurale që …

Read More »