Serbi

Serbia nuk mbështet deklaratën e BE për vdekjen e Navalnyt

Serbia nuk e ka mbështetur deklaratën e përbashkët të Bashkimit Evropian lidhur me vdekjen e politikanit opozitar rus, Aleksei Navaly, thanë burimet diplomatike në Bruksel. Këtë deklaratë, në emër të BE-së e ka paraqitur përfaqësuesi i lartë për politikë të jashtme dhe siguri, Josep Borrell. Vendet që nuk janë anëtare …

Read More »

VIDEO/ Në kërkim nga Interpol-i për sulmin e Banjskës, Milan Radoiçiç shfaqet duke festuar ditëlindjen me pankarta e fishekzjarre

Udhëheqësi i grupit të armatosur serb, që kreu sulmin ndaj Policisë së Kosovës, më 24 shtator në veri të Kosovës, Milan Radoiçiç është shfaqur duke festuar ditëlindjen në Kopaonik të Serbisë. Politikani serb Nemanja Sharoviç ka publikuar në rrjetin social “X” një video që sipas tij paraqet festën e kremtimit …

Read More »

Akuzohen për vrasjen e një gazetari, gjykata serbe liron katër ish-pjesëtarët e Shërbimit të Sigurimit Shtetëror të Beogradit

Gjykata e Apelit e Serbisë në Beograd i ka liruar të premten katër ish-pjesëtarët e Shërbimit të Sigurimit Shtetëror të Serbisë, të akuzuar për vrasjen e gazetarit, Sllavko Quruvija, në prill të vitit 1999. Gjykata e rrëzoi aktgjykimin e shkallës së parë dhe i liroi Radomir Markoviqin nga akuzat për …

Read More »

Nxjerrja e dinarit serb nga qarkullimi, Vuçiç: Sulm ndaj të gjitha marrëveshjeve të nënshkruara

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, ka thënë se vendimi i autoriteteve të Kosovës për anulimin e dinarit serb, është sulm ndaj të gjitha marrëveshjeve të nënshkruara nga viti 1999. “Në secilin prej atyre akteve, është e drejtë e Serbisë të financojë aktivitete të caktuara, shëndetësi, arsim, pensione”, ka thënë Vuçiç …

Read More »