Editorial

Lamtumirë Divjakë! Parku kombëtar nën sulmin e zhvillimit

Autor: Artan Rama | Citizens Channel Një projekt zhvillimi ka mbërritur në territorin e mbrojtur të Parkut Kombëtar Divjakë-Karavasta. Materiali mban titullin Kingcoast Divjaka dhe sipas autorëve, ai “synon të shndërrojë këtë thesar të fshehur të Evropës, në një destinacion magjepsës pushimesh, të pakrahasueshëm në rajon”. Fjala është, jo vetëm …

Read More »

Përtej lajmit…..

Nga: Elda Voshi   Fatbardha! Sa bukur tingëllon por ndonjëherë edhe emri duket se “tradhëton”…. Një shpirt i ndriçuar nga rrezja më e bukur që është fëmija, venitet dhe zhduket si një hije…. Atëherë kur në jetë zgjedh të jetosh brenda një rrethi vicioz me kornizat e hekurta të poshtërsisë …

Read More »

Epoka e dhunës! Tashmë edhe online!

Evolimi digjital ka qenë dhe është një ndër arritjet më të rëndësishme të shoqërisë. Krijimi i medias sociale, digjitalizimi i shërbimeve, heqja e barrierave për shprehjen e lirë të mendimit, krijimi i platformave dhe hapësirave virtuale anonime kanë bërë që shumë probleme të dalin “sheshit” dhe shumë të pathëna të …

Read More »

Korça, atraksioni turistik i fundjavës

Nga: Elda Voshi Erdhi fundjava. Shkojmë në Korçë! Netët e gjata dhe të ftohta duken sikur nuk mbarojnë kurrë… E tillë duket dhe rruga për në Korçë, pak e gjatë por premtuese, që edhe pse errësirë duket se po prek majat e thepisura të kodrinave dhe përtej tyre, qëndron i …

Read More »

Amaneti i fundit i Mirush Kabashit

Ky dokumentar është bërë në kujtim të artistit të madh Mirush Kabashi i cili ndërroi jetë me 5 dhjetor 2023 pas një lufte të gjatë me një sëmundje të rëndë… Mirush Kabashi ka lindur në Shkodër me 17 prill 1948. Ai u rrit në Durrës por familja e tij ishte …

Read More »

Dita e rinisë, pa të rinj!

Dita kombëtare e Rinisë!   Kjo datë në vitet ’90 shënoi një kthesë të madhe historike të protestave paqësore që sollën rënien e sistemit komunist dhe lindjen e demokracisë, një lëvizje paqësore nga inciatorët ku protagonistë ishin vetë studentët. A duhet ti gëzohemi faktit që rinia jo vetëm “fryti” i …

Read More »

“Të vallëzosh me Naimin”, Liridona njëra prej nesh

Nga Joana Gjika Liridona Ademaj (jo) Murseli është protagonistja e shfaqjes “Femicid në Prishtinë” me regjisor bashkëshortin e saj i cili e vrau me spektatorë të vetëm fëmijët e tyre. E vrau me porosi dhe duke lënë kaparin prej 15 mijë eurosh, sikur të ishte duke blerë një tokë dhe …

Read More »