Maqedoni

“Pjesë e një skenari rus”, BDI paralajmëron trazira në Maqedoninë e Veriut pas zgjedhjeve parlamentare

Bashkimi Demokratik për Integrim (BDI) ka paralajmëruar trazira të mundshme në Maqedoninë e Veriut pas zgjedhjeve parlamentare, që do të mbahen më 8 maj. Këto trazira, sipas kësaj partie që është pjesë e Qeverisë maqedonase, kanë për bazë një “skenar rus” të koordinuar, siç tha, mes opozitës shqiptare dhe asaj …

Read More »

Maqedonia e Veriut në prag të fushatës presidenciale, VOA: Shqiptarët përfaqësohen me Bujar Osmanin dhe Arben Taravarin

Kandidatët për president të Maqedonisë së Veriut po mbledhin nënshkrimet e nevojshme për të hyrë në garë. Për këtë duhen 10 mijë nënshkrime ose mbështetja e tridhjetë deputetëve në parlament. Në garë deri tani janë 13 kandidatë, ndër ta edhe individë të panjohur për publikun. Partitë shqiptare edhe pse garojnë …

Read More »