Nuk ndahet Houthi, sulmon anijen me kontejnerë në pronësi të Zvicrës, zjarri në bord


Rebelët Houthi të Jemenit kanë sulmuar anijen konteniere MSC Sky II me flamur liberian, në pronësi të Zvicrës, e cila u nis drejt Xhibutit.

Një zjarr shpërtheu në bord dhe më pas u shua nga ekuipazhi. Megjithatë, komandanti bëri të ditur se në bord nuk ka pasur të lënduar.

Centcom e njoftoi këtë, duke shpjeguar se dy raketa u lëshuan kundër anijes, 91 milje detare në jug-lindje të Adenit. Raketa e parë përfundoi në ujë, ndërsa e dyta goditi anijen me kontejner duke shkaktuar disa dëme. Anija tani po vazhdon rrugën e saj.

Check Also

Kishte rolin e “kopshtarit” në fermën e kanabisit/ Arrestohet ish-polici shqiptar në Skoci: Më shantazhoi gangsteri që arrestova në Shqipëri

Një ish-oficer policie nga Shqipëria është burgosur për kultivimin e qindra bimëve kanabis në një …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *