Megaoperacioni i SPAK, aleancat e bujshme të botës së krimit, Ervis Martinaj del sërish në skenë

Pjesa e parë

Pesëdhjetë urdhër-arreste, nga të cilët vetëm 10 të ekzekutuara, ky është bilanci i pjesës së tretë të përgjimeve dhe të dhënave të përftuara nga aplikacionet “SKY” dhe “EncroChat”. Ervis Martinaj duket se nuk mungon në asnjë nga këto episode. Duke shenjuar kështu kryesimin e listës, si personazhi më i përfshirë në ngjarjet kriminale që tronditën Lezhën, Shkodrën, Laçin, Niklën, Burrelin, Tiranën, Durrësin, e madje këto tentakula kishin filluar të shtriheshin edhe drejt Fierit e Vlorës.

Nga viti 2015 e këtej, vrasësit kishin shkrepur armët mbi njerëz të afërt të Martinajt dhe ish politikanit Arben Ndoka.
Me vrasjen e të vëllait, Ndoka do të zotohej në zbulimin e dorës porositëse, por edhe dorasit që i ekzekutoi Aleksandrin me 14 plumba kallashnikovi, në automjetin parkuar para shtëpisë, mbrëmjen me shi të 9 dhjetorit 2017.

Me arrestimin e Arben Ndokës më 21 tetor 2018, gjithçka do të merrte një tjetër kthesë.
Gjatë vuajtjes së dënimit, ai u njoh me Emiljano Shullazin si dhe forcoi lidhjet me mikun e tij të vjetër, Astrit Avdylin, lidhje të cilat u mbajtën me fanatizëm edhe pas lirimit.

Në këtë kohë, ai mësoi shumë edhe se kush qëndronte pas vrasjes së vëllait të tij. Në dyshimet e para të ngritura, duket se personat që kishin dorë, ishin kundërshtarë të një tjetër njeriu me influencë.

Që nga ajo kohë e këtej, ish-deputeti socialist lidhi aleancë me Ervis Martinajn, me ndërmjetës një tjetër ish-deputet të Partisë Socialiste, mik dhe ortak i kumbarit të lojërave të fatit.

“Shtrëngimi i duarve” Ndoka-Martinaj-Shullazi-Avdylaj u pasua me një luftë të ashpër që kishte vetëm një qëllim, hakmarrjen.

Arben Ndoka kishte zbuluar dorasin e ekzekztimit të të vëllait. Por jo vetëm kaq, përveç këtij, Leksi i Druve ishte për Ndokën kyçi, e madje një nga porositësit e ekzekutimit të bujshëm.
Durim Bami do të ishte personi tjetër i dyshuar si krijuesi i kushteve për vrasjen e Aleksandër Ndokës.
Vrasjet me klering sapo kishin filluar.

Nga njëra anë Ervis Martinaj donte të hakmerrej për ekzekutimin e Fatmir Hysenit i cili dyshohet të jetë edhe personi që qëlloi mbi krahun e djathtë, Santiago Malko.

Fatmir Hyseni, sipas Martinajt, ishte dorasi i Vëllezërve Duka dhe Durim Bamit, dy armiqtë e përbetuar.
Duke e kthyer kështu Bamin në armikun e përbashkët me Arben Ndokën.
Me aleancat që kishte bërë në burg, Ndoka bënte të mundur gjetjen e vrasësve me pagesë për Martinajn, me qëllim eleminimin e Hysenit.

Nga ana tjetër, Martinaj do ta ndihmonte me persona për ekzekutimin e Leksit të Druve dhe Durim Bamit.
Emiljano Shullazi, kishte rol kyç mbledhjen e të dhënave për lëvizjet e këtyre personave, të cilat ja jepte Ndokës.
Me kohën u tentuan edhe atentate të njëpasnjëshme, të cilat dështuan. Ashtu sikundër, grupi kundërshtar vijonte në vijën e frontit të përgatiste kundërsulmet.

Ato herë vinin të drejtpërdrejta e herë shpërndaheshin në njerëzit e afërt të tyre.
Ajo që është e qartë në të gjithë këtë skemë, është fakti se Arben Ndoka, kishte vetëm një synim, eleminimin e njerëzve që i vranë të vëllain. Ndryshe nga Martinaj që rrezen e veprimtarisë e kishte më të gjerë.

Armiqtë e tij ishin të shumtë në numër. Gjë që e bëri që numri i personave të përfshirë në grupin e tij, të ishte i lartë.
Në listën e urdhër arresteve, mbizotërojnë vrasës me pagesë, shokë të fëmijërisë së Ervis Martinajt. Mes tyre edhe Hektor Xheçuka, Ardit Gjokrosa, Albert Zaja e të tjerë.

Lista e plotë:

1. Arben Ndoka

2. Arian Tuku

3. Ilia Ndoka

4. Samuel Ndoka

5. Vinçens Tuku

6. Ervis Martinaj

7. Jozi Kraja

8. Astrit Avdyli

9. Aldo Avdyli

10. Miri Bruli

11. Naim Stafuka

12. Emiljano Shullazi

13. Blerim Abazi

14. Elvis Ndreca

15. Oltion Zefi

16. Edson Jozëik

17. Armando Ndreca

18. Kasandër Noga

19. Elson Reçi

20. Besian Xhixha

21. Enver Diva

22. Robert Laçi

23. Fatmir Troplini

24. Klodian Shahini

25. Henerigert Mitri

26. Gjergji Cukali

27. Kristos Teta

28. Denis Meta

29. Gentian Binjaku

30. Viktor Imeraj

31. Satilno Basho

32. Marklen Haka

33. Tori Xhecuka

34. Edison Muceku

35. Albert Zaja

36. Florenc Kelmendi

37. Ardit Gjokrosa

38. Deivis Bajramaj

39. Adrian Pikli

40. Durim Bami

41. Endrit Dokle

42. Xhelal Rraja

43. Altin Morina

44. Leonard Duka

45. Erlis Duka

46. Fatmir Hyseni

47. Altin Gega

48. Drianto Bardhi

49. Fabio Ballabani

50. Elton Zalla.

Check Also

Dyshohet se pësoi arrest kardiak, gjendet pa shenja jete një burrë në anë të rrugës nacionale Roskovec-Berat

Një 80-vjeçar është gjetur pa shenja jete ditën e sotme në anë të rrugës nacionale Roskovec-Berat. …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *