Kush është Dritan Rexhepi/ Porositi pengmarrjen dhe vrasjen e Jan Prengës

Dritan Rexhepi, i njohur si kreu i një karteli droge me emrin “Kompania Bello” që transportonte lëndë narkotike nga Amerika e Jugut drejt Europës. Në Shqipëri, Rexhepi ishte i shpallur në kërkim për pengmarrjen dhe vrasjen e Jan Prengës dhe trafik droge. Kërkohej edhe në Spanjë, Itali dhe Britani të Madhe për trafikun e kokainës.

Dritan REXHEPI, lideri i kartelit ndërkombëtar të drogës, i cili transporton drogë nga Amerika e Jugut në Evropë, është shpallur NJOFTIM KUQ nga autoritetet gjyqësore italiane dhe shqiptare për krimet e “Vrasjes me dashje, drogës, rrëmbimit/privimit të personit. Liri, falsifikim i dokumenteve të udhëtimit, armëve dhe municionit.” Ai ishte në kërkim ndërkombëtar për ekstradim.Porositi pengmarrjen dhe vrasjen e Jan Prengës, arrestohet në Stamboll ku shkoi me pasaportë kolumbiane me emrin Benjamin Garcia.

Sipas mediave turke Rexhepi u konstatua si tregtari i helmeve, i cili ndiqej ndërkombëtarisht nga Drejtoria jonë kundër Krimeve Narkotike dhe Drejtoria e Inteligjencës së Policisë së Stambollit, nën koordinimin e Drejtorisë së Përgjithshme të Sigurisë, ka hyrë në vendin tonë nga Aeroporti i Stambollit me pasaportë kolumbiane të regjistruar. në emër të Benjamin Omar PEREZ GARCIA.

Menjëherë u krye një aksion karteli për kapjen e Dritan REXHEPIT.

Vendndodhja e drejtuesit të kartelit u përcaktua si rezultat i punës së përbashkët të kryer nga Dega jonë Kundër Krimeve Narkotike në Stamboll, Dega e Inteligjencës, Dega Kundër Kontrabandës dhe Kalimit Kufitar të Emigrantëve dhe shkëmbimit të informacionit me Policinë Italiane. Ai u kap gjatë operacionit të kartelit në Beylikdüzü, Stamboll.

 

Ministri turk i Punëve të Brendshme Ali Yerlikaya tha se është konstatuar se Rexhepi ka hyrë në Turqi nga aeroporti i Stambollit me pasaportë kolumbiane të regjistruar në emrin e Benjamin Omar Perez Garcia.

Lajmi në përditësim…

Check Also

Dyshohet se pësoi arrest kardiak, gjendet pa shenja jete një burrë në anë të rrugës nacionale Roskovec-Berat

Një 80-vjeçar është gjetur pa shenja jete ditën e sotme në anë të rrugës nacionale Roskovec-Berat. …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *