Ndërron jetë në moshën 98-vjeçare ish-Presidenti italian Giorgio Napolitano


Presidenti i parë i Republikës italiane, Giorgio Napolitano, i zgjedhur dy herë, ka humbur jetën në moshën 98-vjeçare. Ai ishte i sëmurë prej disa kohësh, i cili ishte shtruar në një klinikë në Romë.

Napolitano ishte figura kyçe e Republikës së Parë dhe të Dytë dhe presidenti i parë i Republikës i zgjedhur dy herë, në vitin 2006 dhe më pas në 2013 për dy vite dhe ndër të paktët që fliste gjuhën angleze.
Nga viti 1953, ai ishte një nga drejtuesit e fundit të të mbijetuarve të gardës së vjetër të Partisë Komuniste, së bashku me Achille Occhetto dhe Aldo Tortorella, i cili kishte një jetë që ishte i majtë.

Ndërhyrja e tij e fundit parlamentare daton në 23 mars 2018, kur, si dekan i Palazzo Madama, ai kryesoi seancën inauguruese të legjislaturës së tetëmbëdhjetë, raporton La Repubblica.
Më 21 maj 2022, ish-Presidenti italian i’u nënshtrua një operacioni abdominal dhe u shtrua për nëntë ditë në spitalin Spallanzani në Romë. Ndërsa më herët më 24 Prill 2018 u operua për një mosfunksionim të pjesshëm të aortës.
I lindur në Napoli në vitin 1925, ai ishte Presidenti i njëmbëdhjetë i Republikës së Italisë. Në vitin 1992 ai pasoi Oscar Luigi Scalfato si President i Dhomës dhe në 1996 ishte Ministër i Brendshëm në qeverinë Prodi I.

Check Also

Dyshohet se pësoi arrest kardiak, gjendet pa shenja jete një burrë në anë të rrugës nacionale Roskovec-Berat

Një 80-vjeçar është gjetur pa shenja jete ditën e sotme në anë të rrugës nacionale Roskovec-Berat. …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *