Miroslav Lajçak emërohet ambasador i BE-së në Zvicër

Miroslav Lajçak, diplomati sllovak dhe Përfaqësuesi Special për dialogun Beograd-Prishtinë, është emëruar si ambasador i BE-së në Zvicër pas emërimit të krerëve të rinj të delegacioneve të BE-së në 44 vende, përfshirë Ballkanin Perëndimor, nga Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për Jashtë. Çështjet, Josep Borrell, sipas medias së huaj.

Pasuesi i Lajçakut si përfaqësues për dialogun Beograd-Prishtinë do të dihet vetëm pas formimit të Komisionit të ri Evropian, pas zgjedhjeve të qershorit për Parlamentin Evropian.Në mesin e diplomatëve evropianë të sapoemëruar është edhe ambasadori aktual i Estonisë në BE, Aivo Orav , i cili do të shërbejë si Shef i Zyrës së BE-së dhe Përfaqësues Special i saj në Kosovë. Orav më parë ka mbajtur postin e shefit të delegacioneve të BE-së në Maqedoninë e Veriut dhe Malin e Zi.

Check Also

Rezoluta anti-korrupsion në Kuvend/ Deputetët e opozitës i bien tavolinave kur flet Rama (Video)

Ka nisur seanca plenare në Kuvend për miratimin e projektit-rezoluta anti-korrupsion e propozuar nga PS …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *