Izraeli nxit sërish të tjera urdhra evakuimi në Gaza/Hamasi: Po pengon bisedimet për fundin e luftës

Forcat izraelite përparuan më thellë në qendër të Gazës në ndjekje të militantëve që janë rigrupuar atje duke nxitur sërish evakuuime masive. Një sulm izraelit në kampin e refugjatëve Bureij vrau të paktën nëntë persona, përfshirë pesë fëmijë. Autoritetet në Gaza thonë se Izraeli ka bllokuar hyrjen e ndihmave në enklavën e rrethuar për 64 ditë. Shoqata e Gjysmëhënës së Kuqe të Palestinës thotë se urdhrat e fundit të Izraelit për evakuim kanë nxjerrë jashtë funksionit të gjitha objektet mjekësore të lidhura me organizatën bamirëse mjekësore.

Por Hamasi paralajmëroi se bastisjet dhe zhvendosjet e fundit në qytetin e Gazës mund të çojnë në kolapsin e negociatave mbi një armëpushim dhe lirimin e pengjeve. Ushtria urdhëroi evakuime përpara bastisjeve, por palestinezët thanë se askund nuk ka vend të sigurtë. Shumica e popullsisë prej 2.3 milionë banorësh është zhvendosur, shpesh herë disa herë.

Ndërmjetësuesit e Katarit dhe ata egjiptian, të mbështetur nga Shtetet e Bashkuara, kanë përshpejtuar përpjekjet e tyre këtë javë për të nënshkruar një marrëveshje armëpushimi që synon t’i japë fund luftës në Gaza dhe lirimin e pengjeve izraelitë në enklavë në këmbim të të burgosurve palestinezë të burgosur në Izrael.

Udhëheqësi i opozitës izraelite Yair Lapid tha se kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu po ndërlikon qëllimisht bisedimet e armëpushimit në Gaza për të mbajtur të fortë bazën e tij politike. Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu këmbëngul se marrëveshja nuk duhet ta pengojë Izraelin të rifillojë luftimet derisa të përmbushë objektivat e tij të luftës, duke përfshirë zhdukjen e Hamasit si kërcënim.

Mes të tjerash Izraeli po përballet me mungesën e municioneve pasi furnizuesit e armëve nuk iu përgjigjën homologëve të tyre izraelitë dhe të tjerët kanë refuzuar të furnizojnë lëndët e para të përdorura për prodhimin e municioneve.

 

Check Also

Çfarë po ndodh sot me monedhat e huaja? Ja me sa po blihen dhe shiten dollari dhe euro

Sot, më 13 korrik 2024, dollari amerikan blihet me 91.4 lekë dhe shitet me 92.7 lekë. Euro blihet me …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *