Mevlan Shanaj: Kadare ka bërë kompromise, por 46 kombe ja duan veprat

Në këtë puntatë të Profil ishte i ftuar Mjeshtri i madh Mevlan Shanaj për të rrëfyer për jetën e tij personale dhe karrierën e tij të gjatë si aktor dhe regjisor.

Ai komentoi dhe Ismail Kadarenë, për të cilin shprehu vlerësimin e tij dhe tha se shqiptarët që e anatemojnë nuk kanë të drejtë.
“Ismail Kadare është një artist nga Shqipëria i përkthyer në 46 gjuhë. Mbylle gojën, kush je ti anonim? Ti je një njeri që s’di të lexosh ndër rreshta. Ka bërë kompromise, edhe ai ka bërë. Janë 46 kombe që kanë nevojë për mendjen e tij,” – u shpreh Shanaj.

Ai është një figurë e dashur për publikun shqiptar si aktor, regjisor, producent dhe skenarist. Në fillimet e tij nisi shkollën për ndihmës mjek dhe punoi dy vite në këtë profesion por më vonë e la pergjysmë për t’ju perkushtuar artit.

Check Also

Dyshohet se pësoi arrest kardiak, gjendet pa shenja jete një burrë në anë të rrugës nacionale Roskovec-Berat

Një 80-vjeçar është gjetur pa shenja jete ditën e sotme në anë të rrugës nacionale Roskovec-Berat. …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *