Politikë

Anëtarësimi në NATO, Finlanda dhe Suedia: E filluam rrugëtimin, dhe po udhëtojmë së bashku

Finlanda dhe Suedia mbeten të përkushtuara për anëtarësimin e njëkohshëm në NATO, pavarësisht kundërshtimit të Turqisë ndaj kandidaturës suedeze, thanë kryeministrat e të dy vendeve në një konferencë të përbashkët shtypi në Stokholm të enjten. Turqia ka thënë se mund të miratojë kërkesën e Finlandës për t’u bashkuar me NATO-n …

Read More »

“Tradhti, tradhti, Kosova është zemra e Serbisë”, tensione edhe në Kuvendin serb, deputetët i sulen Vuçiç

Tensione të vazhdueshme pati në seancën e sotme parlamentare në Kuvendin e Serbisë. Deputetët e opozitës raportohet t’i jenë sulur presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiç. Ata janë dëgjuar fillimisht teksa brohorisnin “tradhti, tradhti, Kosova është zemra e Serbisë”, e më pas kanë shkuar në vendin ku Vuçiç ishte ulur. Në …

Read More »

“Stuhi në gotë dhe kështjella rëre“, mediat ziejnë për “McGonigal”,Peleshi mbron Ramën

Ministri i Mbrojtjes, Niko Peleshi u përball të martën në Komisionin e Sigurisë në Kuvend me pyetje të deputetëve të opozitës për çëshjen “McGonigal”, ku një ish-zyrtar i lartë i FBI akuzohet për përfitime, udhëtime dhe takime të padeklaruara në Shqipëri, përfshi edhe ato me kryeministrin Edi Rama. Peleshi përdori …

Read More »