Tërmet me magnitudë 5 ballë godet Iranin, raportohen viktima dhe qindra të plagosur

Të paktën katër persona u vranë dhe më shumë se 120 të tjerë u plagosën në një tërmet me magnitudë 5.0 që goditi të martën Qarkun Kashmar në provincën verilindore iraniane Khorasan Razavi. Siç raportohet nga të plagosurit, 35 u shtruan në spital, ndërsa të tjerët u liruan pas trajtimit.

Gjithashtu raportohet se dy nga viktimat vdiqën pasi u goditën nga mbeturinat e rënë nga fasadat e ndërtesave, ndërsa dy të tjerët vdiqën kur një ndërtesë afër epiqendrës në fshatin Zendehjan u shemb. Tërmeti, i cili ndodhi në orën 13:24 me orën lokale (0954 GMT) në një thellësi prej 6 kilometrash, dëmtoi një numër ndërtesash dhe makinash, sipas Shariatmadarit.

Ali Moniri, drejtor menaxhues i Shoqatës së Gjysmëhënës së Kuqe të Khorasan Razavi, tha për IRNA se dy familje ishin të bllokuara nën rrënoja në Zendehjan, duke shtuar se shpëtimtarët e shoqërisë po i nxirrnin individët nga rrënojat. Moniri tha se viktimat dhe dëmet në qark janë duke u vlerësuar.

Check Also

Ekzekutoi shqiptarin në Greqi në 2010, arrestohet pas 14 vitesh Dritan Hoxha

Pas 14 vitesh në arrati është arrestuar Dritan Hoxha, i akuzuar për vrasjen e bashkatdhetarit …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *