Macron kritikon Netanyahun për viktimat civile në Gaza

Presidenti i Francës, Emannuel Macron kritikoi “numrin e tepërt” të viktimave civile në operacionin ushtarak të Izraelit gjatë një bisede telefonike me kryeministrin Benjamin Netanyahu.

Ndërsa përsëriti “të drejtën e Izraelit për të mbrojtur veten”, Macron i tha Netanyahut se kishte “një nevojë absolute për të dalluar terroristët nga popullsia dhe për të ofruar mbrojtje efektive për civilët”, shkruan Sky News.

Macron përsëriti gjithashtu “rëndësinë e vendosjes së një armëpushimi të menjëhershëm humanitar që çon në një armëpushim”.

Nuk është hera e parë që presidenti francez bën komente të kësaj natyre, pasi i ka bërë thirrje Izraelit të ndalojë bombardimin e Gazës në fillim të këtij muaji dhe duke thënë se shpreson që SHBA dhe Britania e Madhe t’i bashkohen atij për të apeluar për një armëpushim.

Check Also

Ekzekutoi shqiptarin në Greqi në 2010, arrestohet pas 14 vitesh Dritan Hoxha

Pas 14 vitesh në arrati është arrestuar Dritan Hoxha, i akuzuar për vrasjen e bashkatdhetarit …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *