Sot, 26 vite nga aksidenti tragjik që i mori jetën Princeshë Dianës

Kanë kaluar njëzet e gjashtë vjet nga aksidenti tragjik i princeshës Diana në Paris. Ishte 31 gusht 1997, kur ajo dha shpirt në urën D’Alma në Paris, e ndjekur nga dhjetëra paparacët, në moshën 36 vjeç.

Lajmi shkaktoi tronditje dhe zi në mbarë botën, ndërsa për monarkinë britanike ishte një moment vërtetë i vështirë.

Më 31 gusht 1997, 26 vjet më parë, në një aksident tragjik, brenda tunelit Ponte del’ Alma në Paris, Princesha Diana u vra së bashku me partnerin e saj Dodi al Fayette dhe shoferin e Mercedesit fatal në të cilin ndodheshin.

Madje, fjalimi i kryeministrit të atëhershëm të Mbretërisë së Bashkuar Tony Blair, i cili duke komentuar ditën e vdekjes së saj në ngjarjen tragjike, e quajti Dianën “Princesha e popullit” u miratua në mbarë botën.

 

Funerali i saj u ndoq nga BBC 32.10 milionë njerëz vetëm në Britaninë e Madhe me imazhin prekës të dy djemve të saj që ecnin si ushtarë pas arkivolit të nënës së tyre. /abcnews.al

Check Also

Ekzekutoi shqiptarin në Greqi në 2010, arrestohet pas 14 vitesh Dritan Hoxha

Pas 14 vitesh në arrati është arrestuar Dritan Hoxha, i akuzuar për vrasjen e bashkatdhetarit …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *