Nëntë muaj “luftë” për të ndaluar drogën, këtë shkatërruese të së ardhmes…

Që në numat e saj të parë, “Replika” ngriti alarmim e vazhdueshëm për shpërndarjes dhe konsumimin e drogës. Javë pas jave, një artikull i dedikohej rë rinjve shpërndarës e përdorues. Ndërsa këmbanë alarmi, ishte shitja e drogës nëpër shkolla.

Sot, 9 muaj më vonë, policia arriti të finalizonte një megaoperacion, duke minimizuar “vrasjen e së ardhmes”.

Më poshtë të gjitha shkrimet e Replika për drogën:

 

Janar, 2023

Drogë nga Serbia? Ja çfarë po sekuestrojnë agjentët e antidrogës 

Shqipëria, një vend me një numër të ulët banorësh, është një nga vendet që qëndron në krye të listës sa i takon konsumimit të lëndëve narkotike. Duke filluar nga drogërat e lehta, të forta e deri tek ato sintetike.

Doganë

Qyteti me konsumimin më të lartë, është Tirana.  Grupmoshat që dominojnë janë ato nga 18 deri në 30 vjeç.

Vetëm në vitin që lamë pas, Sektori për Hetimin e Narkotikëve dhe Trafiqeve në Drejtorinë Vendore të Policisë Tiranë, arriti të sekustrojë më shumë se 50 kilogramë kanabis, mbi 7 kilogramë kokainë, afro një kilogram heroinë, si dhe një sasi të konsiderueshme drogërash sintetike. Konkretisht 190 kapsula ekstazi, 50 kapsula MDMA, dhe 25 kapsula LCD.

Pikërisht këtu do të ndalemi pak. Tek drogërat sintetike. Të cilat kanë hyrë në tregun shqiptar relativisht vonë. Më e hershmja dhe më e njohura ësjhtë ekstazia, ndërsa të tjerat si MDMA dhe LCD janë të viteve të fundit.  Replika.al pyeti për burimin e ardhjes së këtyre drogërave, kaq të lehta nëq dukje, por me efekte të rënda anësore.

Vendi i origjinës është pikërisht Serbia.  Shtetas të ndryshëm pasi i marrin në Serbi, i fusin në Kosovë dhe më pas i sjellin në territorin shqiptar.  Ende sot e kësaj dite nuk dihet nëse furnitori është një apo janë shumë që bëjnë një transpoirt të tillë.  Megjithatë, ajo që është prë t’u shqetësuar është konsumimi në masë nga grupmoshat e reja, edhe në ambjente publike.

Ne vijim,’replika.al’ do të flasë edhe për një lloj të ri droge që po përdoret masivisht nëpër lokalet e Tiranës, ditën për diell.

 

Prill, 2023

Drogë në lokale dhe makina/ Policia ‘në luftë’ me shpërndarësit dhe konsumatorë

Nga Aida Topalli

Jemi në vitin 2023. Shoqëria padiskutim ka avancuar shumë. Bashkë me progreset pozitive, kanë ardhur njëherazi edhe ndikime negative. Pasoja që shoqëria i vuan dita-ditës. Një ndër këto fenomene që është rritur njësh me zhvillimin, është edhe konsumimi i lëndëve narkotike.  Shqipëria, një vend relativisht i varfër, bart brenda saj edhe fenomene sociale që të krijojnë idenë se jemi në një shtet ku ka shumë para.

Grupmosha të caktuara, shtrirë në të gjithë territorin, konsumojnë lëndë narkotike. Që nga kanabis e deri tek drogërat e forta e ato sintetike.  Krahas kësaj gangrene sociale që po merr rrugën me ‘të pestin’, vjen edhe puna e atyre që luftojnë dhe parandalojnë paligjshmëritë.

Puna e Policisë së Shtetit.

Bëhet fjalë për hetime komplekse. Njerëz të cilët shpërndajnë lëndë narkotike në sasi të vogla, dhe justifikohen duke thënë që janë përdorues. Përdorues të cilët nuk bashkëpunojnë pothuajse kurrë, për të dërguar tek furnitorët. Pra përdorues dhe shpërndarës që fshehin të vërtetën, ose pengojnë në zbardhjen e saj.

Vit pas viti, lufta është intensifikuar. Këtë e tregojnë edhe shifrat e larta të kapura së fundmi nga drejtoritë vendore të policive në rang vendi.  Vetë organi blu e pranon se ky fenomen nuk zhbëhet me një, dy apo dhjetë operacione, por së paku, ulet pragu i rrezikshmërisë tek disa grupmosha delikate, siç janë adoleshentët.

Më poshtë do të rendisim shifrat e kapura nga drejtoritë vendore ku është edhe më i përhapur ky fenomen.

Tirana, Durrësi dhe Fieri

Tirana

  • Janar-Mars vitit 2022, 2 kg kokainë/ Janar- Mars 2023, 5 kg kokainë.
  • Janar- Mars 2022, 115 gram heroinë/ Janar- Mars 2023, 45 kg heroinë.
  • Janar- Mars 2022, 35 kg kanabis/ Janar-Mars 2023, 73 kg kanabis.
  • Droga më e përhapur

Droga më e përhapur, thonë zyrtarisht blutë e Tiranës, është kokaina. Të arrestuarit janë në shumicën dërrmuese shpërndarës.

Grupmosha që shpërndan

Grupmosha mesatare 20-30 vjeç.

Zonat më të prekura

Më e përhapur në lokalet e natës, në zona të populluara, si blloku, Tirana e Re, Komuna e Parisit.

 

Durrësi

Durrësi, një tjetër qytet me popullsi të përzier, i vizituar nga turistët, është mjaft i prekur nga fenomeni i konsumimit dhe shpërndarjes së lëndëve narkotike. Durrësi është gjithashtu, i konsideruar edhe si porta hyrëse e ngarkesave të mëdha të kokainës. Zyrtarisht, DVP Durrës konfirmon se në këtë qytet më shumë pihet hashash dhe më pak drogëra të tjera. Ajo që është shqetësuese është grupmosha që e ushtron këtë aktivitet të paligjshëm dhe tejet të dëmshëm për shëndetin. Të rinj nga mosha 18 deri në 25 vjeç, konsumojnë dhe shpërndajnë në qytet drogëra të ndryshme.

Statistikat

Për periudhën Janar -Mars 2023, lidhur me veprimtarinë kriminale të prodhimit dhe shitjes së lëndëve narkotike janë evidentuar 93 vepra penale,  zbuluar 93, me 107 autorë , arrestuar 26, ndaluar  3, në gjendje të lirë 78.

📍Sasia e lëndës narkotike e kapur nga DVP Durrës për periudhën Janar-Mars 2022/2023, janë si më poshtë vijojnë:

>Janar-Mars 2022 – 54.69 gr Kokainë.

 >Janar- Mars 2023 – 22.96 gr Kokainë.

>Janar-Mars 2022 – 1 gr Heroinë.

 >Janar- Mars 2023 – nuk është kapur Heroinë.

>Janar-Mars 2022 – 33 kg e 610 gr Kanabis.

 >Janar- Mars 2023 – 2 kg e 623 gr Kanabis.

Droga më e përhapur

📍Droga më e përhapur është ajo e llojit Kanabis Sativa , ndërsa Kokaina në sasi më të vogël.

Të arrestuarit

📍Të arrestuarit janë  në  shumicën  dërrmuese  konsumatorë të lëndës narkotike, për përdorim vetjak si dhe shpërndarës.

Grupmosha

📍Grupmosha mesatare  dominon kryesisht 18- 25 vjeç,  meshkuj dhe shtetas shqiptarë.

Zonat më të prekura

📍Shpërndarja apo konsumimi i lëndës narkotike është më e përhapur në ambiente të hapura, lokalet e natës që frekuentohen nga të rinjtë,   zona të populluara,  rrugica lagjesh si ajo Nr.1, “Currila”,Nr.13″ Plazh”, Nr.4″Stacioni i Trenit”, nr.18 si dhe në fshatin Fllakë, Kullë, Sukth, lagja Nr.4 në qytetin e  Krujës,  Arrameras e Thumanë.

 

Fieri

Një tjetër qytet jo pak i përfolur sa i takon shpërndarjes së lëndëve narkotike. Fieri është konsideruar shpesh edhe si vendi furnitor i shpërndarësve të drogërave.

Sasia e drogës e sekuestruar

Gjatë vitit 2023 sasia e drogës së kapur nga strukturat e Drejtorisë Vendore të Policisë Fier

-Heroinë 52.9 gramë

-Kanabis sativa 1244 gram

-Kokainë 18.51 gram

-Metadon 109.5 gram

Droga më e përhapur

Droga më e përhapur për konsum sipas statistikave është kanabis sativa. Sipas statistikave kapjet në të shumtën e rasteve janë në sasi të vogla

Të arrestuarit

Të arrestuarit për këto për këto vepra penale janë shpërndarës dhe konsumator

Grupmoshat

Grupmoshat në arrestimet e bëra janë 18-30 vjeç.

Vendet më të rrezikuara

Sipas statistikave personat e arrestuar kanë qenë në lokale dhe makina. Konsumimi  narkotikeve behet në lokale dhe makina.

Metodat e hetimit

Metodat e përdorura për të rënë në gjurmët, për të dokumentuar dhe arrestuar autorët e kësaj vepre, janë informacionet policore, aplikimi i formave dhe metodave të punës policore për dokumentimin e aktivitetit kriminal

Maj, 2023

Kokaina rozë’: Droga e shtrenjtë dhe në modë nuk është as kokainë dhe as cilësore

I njohur gjithashtu si “tusi” dhe “tucibi”, në Spanjë shitet për rreth 100 dollarë për gram dhe është një përzierje e substancave më të lira si ketamina dhe ekstazia.

Substanca është rozë, ndonjëherë ka erë si luleshtrydhe dhe në Spanjë shkon me emra të ndryshëm: tucibi, tusi, pluhur rozë. Më së shpeshti, ajo quhet kokainë rozë dhe konsiderohet një drogë luksoze për njerëzit e pasur: një gram i vetëm kushton 80, 90 dhe madje 100 dollarë. E njëjta sasi kokaine e zakonshme kushton rreth 60 dollarë, sipas një raporti që Observatori Spanjoll për Drogën dhe Varësitë (OEDA në spanjisht) publikoi këtë vit. Por kokaina rozë nuk është as kokainë dhe as luks. Midis 2019 dhe 2022, Energy Control – një organizatë që punon për të siguruar konsumimin e sigurt të lëndëve narkotike – analizoi 150 mostra të kokainës rozë. Ai gjeti bojë në pothuajse të gjitha dhe kokainë në vetëm dy. Shumica e kokainës rozë ishte një koktej i disa drogave më të lira; 44% e mostrave përmbanin ketaminë, MDMA (ekstazi) dhe kafeinë.

“Është e rëndësishme të çmitizohet koka rozë. Në fund të fundit, është një biznes që lulëzon. Ata po e shesin atë si diçka shumë ekskluzive, por është një trefazike e rregullt, “tha Berta de la Vega, koordinatorja e Kontrollit të Energjisë në Madrid, Spanjë. Një trifazik i referohet një përzierjeje të ketaminës me stimulues të tillë si ekstazia (në këtë rast) ose shpejtësia, një lloj amfetamine. Ajo funksionon për të luftuar efektet depresive të ketaminës, dhe është e lehtë dhe e lirë për t’u bërë. Një gram MDMA kushton 40 euro (42 dollarë), ndonjëherë pak më pak, ketamina është rreth 20 deri në 35 euro (midis 21 dhe 37 dollarë), dhe pluhuri i kafeinës mund të blihet në internet mjaft lirë. “Merr pak nga secila, i përziejmë, shtojmë ngjyrën rozë, pak aromë luleshtrydhe dhe voilà e shet për 100 euro. Është më e lirë dhe më e sigurt për të blerë substancat dhe për t’i përzier ato vetë, “shtoi de la Vega.

Verën e kaluar, Kontrolli i Energjisë lançoi fushatën Tusi: Di se çfarë po merrni (#TusiSabesLoQueTeMetes), një iniciativë për të rritur ndërgjegjësimin për substancat që konsumon njeriu dhe rreziqet e blerjes së një droge ndërkohë që mendon se është diçka tjetër. Kjo është veçanërisht e vërtetë për përzierjet që kombinojnë barna. Disa nga mostrat që organizata i analizoi madje përmbanin acid acetilsalicilik të grimcuar, ose aspirinë të zakonshme. De la Vega paralajmëroi se “nëse dikush nuk e di se çfarë po merr, është më e vështirë të kontrollosh efektet e dëshiruara”. Ka më shumë pasoja negative: uljet përkeqësohen dhe lartësitë zvogëlohen.

Në rastin e tusit, rreziku varet nga proporcioni i substancave në përzierje si dhe nga barnat e tjera me të cilat merret. Për shembull, nëse një person gërhit kokainë rozë që ka një përmbajtje të lartë ketamine dhe gjithashtu pi alkool, kjo do të rrisë efektet depresive të të dy substancave, të cilat mund të çojnë në humbje të koordinimit, qetësues dhe ndërprerje. Nëse ekstazia është përbërësi kryesor, marrja e saj me alkool shkakton dehidratim dhe rrit rrezikun e goditjes nga nxehtësia.

Tusi mund të blihet në mënyra të ndryshme. Një metodë e zakonshme njihet gjerësisht si “telecoke”, një sistem në të cilin ai dërgohet në shtëpinë tuaj: ju dërgoni një mesazh duke kërkuar ilaçin dhe sasinë që dëshironi, ai dërgohet në adresën që tregoni, paguani dhe kaq. Por ka edhe persona që shesin një substancë tjetër me emrin kokainë rozë; ka të njëjtën ngjyrë dhe shitet me çmime të ngjashme, por është krejtësisht ndryshe nga pluhuri rozë që rezulton nga përzierja e disa barnave.

Emri shkencor i kësaj kokaine tjetër rozë është 4-bromo-2,5-dimetoksifeniletilaminë, një substancë që i përket familjes së fenetilaminave psikedelike. Alexander Shulgin e prodhoi për herë të parë në Shtetet e Bashkuara në 1974, dhe efektet e drogës i ngjajnë LSD-së dhe ekstazës, por janë më të dobëta dhe më pak stimuluese. Është referuar gjithashtu si pilula nexus ose trippy. “Është shumë e rëndësishme të bëhet dallimi mes të dyjave. Media ka përdorur termat tusi dhe 2-CB në mënyrë të ndërsjellë. Ata nuk janë [të njëjtë]. 2-CB është një substancë tjetër,” shpjegoi De la Vega. Raporti i OEDA vë në dukje se është “substanca e re psikoaktive e tretë më e konsumuar” pas ketaminës dhe erëzave, një kanabinoid sintetik.

María Elena Cogollo, e grupit të analizës së drogës të Policisë Civile të Spanjës, shpjegoi se konsumimi i drogës nuk është bërë ende problematik. Ajo vuri në dukje se “është një drogë që konsumohet kryesisht në ambientet e muzikës elektronike, klubet e natës dhe festat dhe zhurmat, kryesisht në Madrid, Levant dhe Ishujt Balearik.

Maj, 2023

Gjithçka që duhet të dini për kërpudhat magjike

Ashtu si rrjetet e pafundme miceliale që kalojnë nëpër ekosistemet e planetit tonë, kërpudhat magjike tani janë përfshirë tërësisht në kulturën e shekullit të 21-të. Shrooms-të përcaktuara nga përbërësi i tyre kryesor psikodelik, psilocybin-janë barërat e këqija dhe akti i marrjes së dozave të qëndrueshme e të nënperceptueshme të tyre (mikrodozimi) është tani një mënyrë e zakonshme. Ndërkohë, përfitimet e nisjes së një udhëtimi me kërpudha me dozë të plotë po bëhen shpejt një temë e nxehtë midis terapistëve, studiuesve dhe laikëve, pasi provat anekdotike dhe shkencore sugjerojnë gjithnjë e më shumë se psilocibina mund të bëjë mrekulli për depresionin, ankthin dhe traumën.

Çfarë janë kërpudhat magjike?

Ka mijëra lloje të kërpudhave atje – helmuese dhe të çmuara, medicinale dhe magjike. Ato që kanë veti psikedelike quhen shpesh kërpudha magjike ose kërpudha, dhe zakonisht përmbajnë substancën psikodelike psilocybin. Ka më shumë se 180 lloje të kërpudhave magjike, dhe të paktën 60 prej tyre janë brenda gjinisë Psilocybe. Llojet e tjera të kërpudhave psikodelike përfshijnë Panaeolus dhe Claviceps (p.sh. Ergot, lloji i kërpudhave nga i cili sintetizohet LSD – por kjo është një histori tjetër). Çdo varietet ndryshon në fuqi dhe efekt; një gram një mund të rezultojë në një udhëtim shumë të ndryshëm nga e njëjta sasi e një tjetri.

Nga erdhën?

Kërpudhat magjike filluan të përdoren në mënyrë sakramentale dhe medicinale midis kulturave në mbarë botën, nga Amerika Qendrore në Siberi, për shekuj, nëse jo mijëvjeçarë. Gjuha Nahuatl e përdorur nga Aztekët i referohej këtyre kërpudhave si teonanacatl, që do të thotë “mishi i perëndive”.

Për sa i përket historisë moderne, curandera (ose gruaja e mjekësisë) Oaxacan Maria Sabina vlerësohet me prezantimin e kërpudhave magjike në Perëndim, megjithëse ky nuk ishte qëllimi i saj. Në vitin 1955, ajo lejoi mikologun amator R. Gordon Wasson të merrte pjesë në një ceremoni të shenjtë shërimi, për të cilën ai shkroi më pas në një artikull të rëndësishëm për revistën TIME, duke shkaktuar kështu një valë pelegrinazhesh nga shkencëtarë, filozofë dhe kërkues kënaqësie në kërkim të kënaqësisë. përvoja të ngjashme. Akademia e kohëve të fundit mbi këtë temë i ka bashkangjitur një trashëgimi të dëmshme këtij momenti: “Nga një perspektivë indigjene, kërkimi i psilocybinës dhe zhvillimi i barnave tregon një histori të nxjerrjes, përvetësimit kulturor, kërkimit biologjik dhe kolonizimit,” lexohet në një punim kërkimor.

Deri në vitin 1971, fusha në rritje e kërkimit psikodelik në SHBA u konsiderua se kishte shkuar shumë larg. “Lufta kundër drogës” e Presidentit Richard Nixon përfshinte nxjerrjen jashtë ligjit të psilocibinës duke e vendosur atë në Shtojcën 1 të Aktit të Substancave të Kontrolluara të Shteteve të Bashkuara, krahas heroinës, barërave të këqija dhe LSD-së. Vetëm në dekadën e fundit është ringjallur kërkimi. Psilocybin tani po përdoret në kërkime në institucione si Johns Hopkins dhe NYU, ku shkencëtarët po shikojnë efikasitetin e saj në psikoterapi me asistencë psikodelike për trajtimin e kushteve si depresioni, ankthi në fund të jetës (ndër pacientët me sëmundje terminale), çrregullimet e të ngrënit, varësia. , dhe me shume. Ndërkohë, juridiksionet në mbarë vendin (si Denver, Oakland dhe lokalitete të tjera me fushata të suksesshme “Dekriminalizimi i Natyrës”) kanë filluar të dekriminalizojnë psilocybin.

Si i merrni në të vërtetë kërpudhat magjike?

Një dozë standarde e psilocibinës është rreth 3.5 gram, e njohur në gjuhën e folur si “një e teta” (e një ons). Thënë kështu, është e mundur të ndjehen efektet psikoaktive të psilocibinës me sa më pak se gjysmë gram. Një mikrodozë standarde – e synuar të jetë thjesht e nën-perceptueshme – është rreth një çerek gram, ndërsa një makrodozë standarde – e njohur më mirë si “dozë heroike” – fillon me rreth pesë gramë. Disa fillestarë pëlqejnë të fillojnë me diçka midis një mikrodoze dhe një gram për të marrë një ndjenjë për përvojën psikedelike, ndërsa të tjerë zgjedhin të hyjnë drejtpërdrejt me një dozë heroike në mënyrë që të kuptojnë me të vërtetë se çfarë do të thotë të shikosh haluçinacione.

Psilocybin mund të gëlltitet në mënyra të ndryshme, por në thelb: po. Nëse jeni duke folur për materiale organike – domethënë kërpudha të thata – zakonisht mund t’i hani ato të plota ose t’i grini dhe t’i krijoni ato në një çaj. Disa njerëz betohen duke i njomur në lëng limoni për të rritur fuqinë e tyre (i njohur si “tekking i limonit”), por ka pak prova shkencore për këtë metodë. Nëse keni ndërmend të bëni pilula mikrodozuese, atëherë kërpudhat mund të bluhen në pluhur dhe të vendosen në kapsula. Ka gjithashtu shumë kompani të butikëve që i përpunojnë ato në çokollata artizanale, çamçakëz dhe lloje të tjera ushqimesh.

Sa do të zgjasë udhëtimi dhe çfarë do të ndodhë?

Një udhëtim tipik me kërpudha mund të zgjasë nga katër deri në tetë orë, në varësi të tolerancës së personit, madhësisë, metabolizmit, formës së konsumimit dhe grupit dhe mjedisit. Do të duhen rreth 45 minuta që efektet të fillojnë, dhe kulmi zakonisht vjen rreth dy deri në tre orë pas udhëtimit.

Çfarë do të ndodhë? Çdo udhëtim është rrënjësisht i ndryshëm. Gjatë përvojës, ju mund të ndjeni një sërë emocionesh, në valë apo edhe të gjitha menjëherë. Gëzimi mund të jetë i lumtur ose i tmerrshëm, euforik ose paranojak, energjik ose i qetë. Mund të kujtoj një udhëtim të vetëm ku kam përjetuar të gjitha sa më sipër në pika të ndryshme gjatë gjashtë orëve. Pjesa e rëndësishme për t’u mbajtur mend – përmes niveleve të larta dhe të ulëta – është se keni marrë “një ilaç” dhe efektet e tij do të zhduken. Pra, nëse është e pakëndshme, atëherë mos u shqetësoni, nuk do të zgjasë përgjithmonë.

Halucinacionet vizuale dhe dëgjimore janë normale, ndaj mos u trembni nëse filloni të shihni modele shumëngjyrëshe ose të dëgjoni jehona. Është gjithashtu e mundur të ndjeni një sërë ndjesish trupore (rëndim, lehtësi, ndjesi shpimi gjilpërash dhe veçanërisht të përziera në fillim të udhëtimit). Disa madje i nënshtrohen asaj që njihet si “vdekja e egos” – një proces ku aktiviteti zvogëlohet në rrjetin e modalitetit të paracaktuar të trurit. Gjatë kësaj, ju mund të ndjeni një ndjenjë të jashtëzakonshme ndjeshmërie dhe një lidhje të thellë me natyrën ose universin. Edhe një herë, unë do të theksoj vlerën e një udhëzuesi të kujdestarit këtu, pasi vdekja e egos ndonjëherë mund të ndihet tepër çorientuese dhe alarmante.

Gjëja më kryesore gjatë një udhëtimi është të kapërceni frikën tuaj, t’i dorëzoheni përvojës dhe të mirëprisni çdo gjë që shfaqet si një mundësi për t’u rritur, mësuar dhe shëruar. Disa udhërrëfyes e përshkruajnë këtë si “qëndrim pas ilaçeve”; me fjalë të tjera, mos u përpiqni të kontrolloni përvojën dhe lërini kërpudhat t’ju çojnë ku të munden.

A shkaktojnë varësi kërpudhat magjike?

Le ta anulojmë këtë: Jo. “Nuk është e detyrueshme si me barërat e këqija apo alkool”, thotë ekspertja e kërpudhave Michelle Janikian, autore e librit Your Psilocybin Mushroom Companion. “Sidomos në një dozë të madhe, ju nuk e dëshironi atë. Gjëja e fundit që dëshironi të bëni është të shkoni në një tjetër përvojë të madhe si kjo.” Në fakt, siç thekson Janikian, ka edhe grupe pro-psikodelike të rimëkëmbjes për njerëzit që duan të përdorin kërpudha për të eliminuar substancat që shkaktojnë varësi, nga adderall te cigaret dhe gjithçka në mes.

Vice 

 

Maj, 2023

Telegram , një qendër tregtare ku ofrohet kokainë , MDMA & kërpudha

Çmimet po bien në tregjet e drogës të aplikacionit të mesazheve, pavarësisht inflacionit dhe konfiskimeve rekord.

Duke përdorur të dhëna gjatë vitit të kaluar nga mbi 1,300 listime të ndryshme të shitësve të drogës në aplikacionin e mesazheve të koduara në MB, çmimi mesatar për një kilogram kokainë ra nga 36,000 £ në prill 2022 në pak më pak se 29,000 £ në prill 2023. Çmimi i një ons [28 gramë] e drogës ra nga 1300 në 1100 paund.

Çmimi i një kilogrami ketamine në tregjet e Telegram ra nga 8,000 në 5,000 funte gjatë vitit të kaluar.

Megjithatë, rënia e çmimeve vjen pavarësisht konfiskimeve rekord nga autoritetet vitin e kaluar.

Midis marsit 2021 dhe prillit 2022, forcat kufitare të Mbretërisë së Bashkuar kapën sasi rekord kokaine dhe ketamine, me konfiskimet e këtyre drogave përkatësisht 68 për qind dhe 884 për qind. Në prill 2022, policia kufitare sekuestroi atë që u përshkrua si një ngarkesë “monumentale” prej 3.7 ton kokainë me vlerë 300 milion £ në arka me banane në portet e Southampton.

Forcat kufitare kapën më shumë se 1.5 ton ketaminë midis 2021 dhe 2022 krahasuar me një mesatare prej rreth 180 kg në vit gjatë dekadës së fundit. Çmimi aktual i kilogramëve për ketaminë është më i lirë se sa ishte një dekadë më parë. Rënia e madhe e çmimit ka të ngjarë të ndikohet nga një rritje e prodhimit të ketaminës në Trekëndëshin e Artë.

Autoritetet shpresojnë se konfiskimet e mëdha të drogës do të kenë një efekt negativ në furnizim, duke rritur çmimin e drogës. Por çmimet për barnat e tjera në Telegram që nga prilli 2022 mbetën gjithashtu të paprekura nga inflacioni dhe konfiskimet rekord të një viti më parë.

Çmimi mesatar për një paketë me shumicë prej 1,000 pilula ekstazi, me vulë dhe fuqi të ndryshme, ra nga 2,000 në 1,500 £, me disa shitës që ofronin të shesin deri në 10,000 ose 20,000 pilula në të njëjtën kohë.

Një kilogram shpejtësi ka mbetur i qëndrueshëm në rreth 1,000 £, ndërsa një kilogram kristal MDMA u rrit shkurtimisht nga 5,000 në 5,500 £, më pas u kthye në 5,000 £. Një paketë me 100,000 pilula valium ofrohej për një çmim mesatar prej 10,000 £, ndërsa një grup prej 1,000 pilula 2C-B shkon për rreth 1,950 £. Çmimi mesatar i mefedronit, të cilin disa shitës e kanë përshkruar si të “cilësisë së ndalimit para 2010” është 5,000 £ për kilogram.

Tani me qendër në Dubai, Telegram u nis në vitin 2013 nga vëllezërit rusë Pavel dhe Nicolai Durov dhe tani ka 700 milionë përdorues aktivë mujorë.

Për shkak të fokusit të tij në privatësinë e përdoruesit dhe faktit që është më i lehtë për t’u aksesuar sesa rrjeti i errët, Telegram është bërë aplikacioni global i mesazheve për blerjen dhe shitjen e drogës, me të dhëna që tregojnë tregjet e tij të drogës, të cilat ndonjëherë operohen nëpërmjet “shopbot”. tregtarët e drogës, janë rritur në popullaritet që nga viti 2020.

Blerësit dhe shitësit e drogës në Telegram bisedojnë në “kanale” vetëm me ftesa, disa prej të cilave mund të kenë dhjetëra mijëra anëtarë aktivë, ku çdo gjë nga meskalina dhe “kokaina rozë” deri te mefedroni dhe steroidet, është e disponueshme për t’u blerë. Drogat blihen duke përdorur kriptomonedhë dhe dërgohen me postë. Ashtu si me rrjetin e errët, ekziston gjithmonë rreziku i mashtrimit, megjithëse besueshmëria e shitësve individualë dhe ilaçet e tyre vlerësohen, rishikohen dhe diskutohen.

Aplikacioni i mesazheve është bërë gjithashtu një nyje kryesore e tregtisë së drogës në Rusi, ku përdoret nga narko blogerët që diskutojnë droga të ndryshme dhe ku t’i blejnë ato, dhe gjithnjë e më shumë në vende të tjera si Argjentina.

“Krahasuar me përdorimin e tregut të zi, Telegrami është shumë më i lehtë për t’u përdorur dhe më i përshtatshëm për blerësit,” tha Monica Barratt, një shkencëtare sociale në Universitetin RMIT në Australi me një ekspertizë në tregjet online të drogës.

Ajo tha se Telegram është bërë “një platformë e preferuar për aktivitete të censuruara dhe të paligjshme”, sepse themeluesit e platformës i kanë rezistuar përpjekjeve për të censuruar përmbajtjen e saj ose për të shkëmbyer informacione me autoritetet dhe për shkak të disponueshmërisë së shopbots që përshpejtojnë shitjet.

“Nuk është për t’u habitur që konfiskimet nuk janë aq të rëndësishme sa të rezultojnë në rritje të çmimeve në terren. Ka shumë faktorë të tjerë që kontribuojnë në çmimet e barnave, “tha Barratt. “Ka më shumë gjasa që rritja e konkurrencës në Telegram – dhe aksesi i hapur në çmimet që njerëzit ngarkojnë – të çojë në përpjekjet e shitësve për të marrë më shumë pjesë të tregut, qoftë përmes uljes së çmimeve ose mjeteve të tjera, duke përfshirë ofrimin e shërbimeve më të mira ose reklamimin e mallrave premium.”

 

“Në vitin 2005, ketamina u përshkrua nga të rinjtë që frekuentonin klubet dhe garat si “argëtimi më i mirë që mund të bëni për njëzet quid”. Në të njëjtin vit ajo u klasifikua si një substancë e klasës C. Gati 20 vjet më vonë, është pak a shumë rreth të njëjtit çmim për një gram – 20 £.

“Që kur u hoqën kufizimet e pandemisë në korrik 2021, ne kemi parë një rritje të përdorimit të dukshëm të ketaminës në ekonominë e natës, veçanërisht në klubet e natës, në magazinat dhe disa festivale. Në disa festivale në veriperëndim të Anglisë verën e kaluar, më shumë njerëz u paraqitën në shërbimet e mirëqenies me ketaminë sesa për droga të tjera të njohura si MDMA.

Analiza e tregut të zi të Telegram tregoi se droga është një nga shumë produkte të paligjshme që tregtohen në platformë.

Njerëzit po blejnë çdo gjë nga llogaritë e hakuara të YouTube Premium deri te orët e rreme. Disa grupe bisedash tregtojnë këshilla për mashtrimin e sigurimeve, mashtrimin me karta krediti ose para të falsifikuara. Një shitës ofroi një shërbim shumë unik “postë hakmarrjeje”, duke dërguar një përzgjedhje të llojeve të ndryshme të mut kafshëve (kalë, qen ose mace) në një kuti në një emër dhe adresë që zgjidhni për 20 £, edhe pse një kauçka kushton një premium £ 25.

Vice.

 

Qershor, 2023

Kokainë nga Shijaku në Tiranë/ Si ranë në gjurmët e antidrogës së Tiranës shpërndarësit nga Durrësi

Një hetim i nisur që nga dhjetori që lamë pas, u finalizua ditën e djeshme me arrestimin e 5 personave, si dhe u shpall në kërkim një tjetër. Në kuadër të operacionit “Moncler” u arrestuan Ledjo Gashi, Ergi Saliu, Brajan Lala, Erges Nexhipi dhe Mario Dema.

Të rinjtë, që nuk i kalojnë të 35-at, merrnin lëndën kokainë në Shijak dhe e sillnin atë në Tiranë, duke e shpërndarë më pas në lokalet e natës në kryeqytet, në doza të vogla. Ata operonin në aksin Tiranë-Durrës që prej një periudhe të gjatë kohore. Ditën e djeshme, përmes metodave speciale të hetimit, agjentët e antidrogës lokalizuan dhe arrestuan në flagrancë këta shtetas, të cilët mbanin me vete edhe një sasi të konsiderueshme.Plot një kilogram.

Sasi e cila kap vlerën e tregut të mbi 50 mijë euro. Përgjatë këtij viti, Seksioni kundër Narkotikëve në DVP Tiranë ka goditur një sërë veprimtarish të shpërndarjes në grup, si dhe ka sekuestruar sasi të mëdha lëndësh narkotike.

Njoftimi i plotë i Policisë

Tiranë/Sekuestrohet 1 kg e 100 gram kokainë, vihen në pranga 5 shtetas.

Finalizohet me sukses pas një hetimi disamujor, operacioni policor i koduar “Moncler”, për goditjen e veprimtarisë kriminale në fushën e narkotikëve.

Operacioni i zhvilluar nga Seksioni për Hetimin e Narkotikëve nën drejtimin e Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë të Juridiksionit të Përgjithshëm Tiranë, në bashkëpunim me Forcën e Posaçme Operacionale në DVP Tiranë.

Vihen në pranga 5 shtetas që në bashkëpunim me njëri-tjetrin, shpërndanin lëndë narkotike kokainë, në lokalet e natës në Tiranë.

Sekuestrohen rreth 1 kg e 100 gr lëndë e dyshuar narkotike kokainë, 3 automjete, 9 aparate celulare, 710 euro si dhe 149 000 lekë.

Specialistët e Seksionit të Hetimit të Narkotikëve nën drejtimin e Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë të Juridiksionit të Përgjithshëm Tiranë, në bashkëpunim me Forcën e Posaçme Operacionale në DVP Tiranë, në vijim të punës për goditjen e aktivitetit kriminal në fushën e shpërndarjes së lëndëve narkotike, pas një pune të mirëfilltë hetimore disamujore, organizuan dhe finalizuan me sukses operacionin policor të koduar “Moncler”.

Në kuadër të këtij operacioni u bë arrestimi në flagrancë i shtetasve:

– L. G., 26 vjeç, E. S., 29 vjeç, të dy banues në Shijak, B. L., 24 vjeç, E. N., 34 vjeç, të dy banues në Durrës, dhe M. D., 32 vjeç, banues në Rrashbull.

Gjithashtu u shpall në kërkim shtetasi D. B., 34 vjeç.

Në rrugën dytësore Tiranë-Durrës, në afërsi të fshatit Marikaj, shërbimet e Policisë kanë lokalizuar shtetasit e lartpërmendur, dhe gjatë kontrollit të njërit prej automjeteve të tyre, u gjet një pako me lëndë të dyshuar narkotike të llojit kokainë, me peshë rreth 1 kg e 100 gr.

Nga verifikimet e kryera ka rezultuar se këta shtetas në bashkëpunim me njëri-tjetrin, siguronin lëndë të dyshuar narkotike të llojit kokainë në Durrës, dhe më pas e shisnin atë kryesisht në lokale të natës, në Tiranë.

Në cilësinë e provës materiale u sekuestruan rreth 1 kg e 100 gr lëndë e dyshuar narkotike kokainë, 3 automjete, 9 aparate celulare, 710 euro si dhe 149 000 lekë.

Vijon puna për kapjen e shtetasit D. B.

Materialet proceduale i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë të Juridiksionit të Përgjithshëm Tiranë, për veprime të mëtejshme.

 

Gusht, 2023

MDMA, droga që po shkatërron rininë/Vajza të reja humbasin vetëdijen dhe bien pre e abuzimeve

Nga Aida TOPALLI

Cannabis sattiva, apo siç njihet tradicionalisht, hashashi, kokaina, heroina dhe çdo drogë tjetër, tashmë po shndërrohen në një mit. Herë pas here jemi përpjekur të paralajmërojmë shpërthimin e një lloji të ri droge, ajo sintetike.  Ndër të parët që folëm publikisht, kur sapo kishte nisur të kthehej në trend.

Treguam efektet dhe pasojat. Dhe më e rënda, se si grupmoshat e reja u nisën me vrull ta provonin, e më pas të ktheheshin në përdorues të rregullt. Janë të vështira për t’u dalluar. Ngjajnë me produkte farmaceutike. Por janë të dëmshme shumë herë më shumë sesa drogërat e tjera, të njohura botërisht, si tradicionale.

Qindra vajza të reja, kanë rënë pre e kësaj droge, duke humbur vetëdijen e duke u kthyer kështu në objekt seksi për grabitqarët seksualë.  Mes tyre edhe vajza politikanësh, biznesmenësh e njerëzish të drjtesisë. Histori që flenë në familjet e gjithësecilit, por asnjëherë nuk kanë përfunduar në dyert e policisë. Për një arsye të thjeshtë, ruajtja e nderit dhe moralit.

Por kjo mbajtje në fshehtësi, ka bërë që shumë vajza të tjera të mos kenë dijeni dhe të bien pre e këtyre sulmeve, që mund të konsiderohen nga më të frikshmet, për shkak se nuk mban mend asgjë çfarë ka ndodhur.

Janë me dhjetëra video që qarkullojnë, filmuar nga grabitqarët seksualë, të vajzave të reja, nën efektin e drogërave sintetike, të cilat kanë përfunduar në inbox-et e baballarëve dhe vëllezërve, si forma shantazhi, herë për të marrë para në këmbim, e herë për të përfituar të tjera gjëra. Madje, një nga videot e bëra, në të cilën abuzohet me vajzën e një punonjësi të drejtësisë, gjithçka është bërë vetëm për ego.

Operacioni i finalizuar një ditë më parë nga seksioni kundër Narkotikëve në DVP Tiranë, nuk duhet parë kaq cekët. Në gamën e gjerë të analizës, kemi të bëjmë me shpërbërjen e një grupi që më duart e tyre, furnizonin të rinjtë me një substancë që të humbet vetëdijen dhe kontrollin. Pas konsumimit je i aftë të bësh gjithçka, dhe në fund nuk mund të mbash mend asgjë. Duke rënduaar kështu psikozën rinore. Duke ngritur skuta të errëta, që nuk ndriçohen kurrë në memorie. Pa shtuar këtu edhe varësinë që krijojnë.  Njëmbëdhjetë mijë kokrra ekstazi, është njëlloj si të shpëtosh të paktën 5 mijë të rinj nga përdorimi.

Ndoshta nuk është folur mjaftueshëm për efektet kaq negative dhe pasojat kaq të rënda të kësaj droge, dominuese e shekullit të ri.  Kjo sepse herë-herë është si një thikë me dy presa, ti jep inforacion për pasojat, por kureshtarët tentojnë të shuajnë kureshtjen dhe të provojnë këto efekte në trupin e tyre.

Asnjë instancë nuk është e aftë që ta ndalojë njëherë e mirë shpërndarjen dhe konsumimin. Për një arsye të thjeshtë, sepse gjithçka nis nga personalja. Jemi ne ata që vensdosim nëse do ta konsumojmë apo jo. Dhe nëse vendoset të konsumohet, atëherë do të përdoret çdo mënyrë për ta gjetur. Sado grupe të shkatërrohen, të tjerë do të ngrihen e përhapen.  Andaj, në kësisoj rastesh, lufta është me veten… mes të rinjve…

‘Në luftë të hapur me trafikantët’/ Antidroga e Tiranës thyen rekord. Sekuestron dhjetëra kilogramë kokainë e heroinë, mijëra kokrra ekstazi…

Teksa temperaturat herë shonin nën zero gradë, e herë të tjera i kalonin të tridhjetë e pesë gradët, kushtet atmosferike nuk i kushtëzuan aspak agjentët e Sektorit Antidrogë në Drejtorinë Vendore të Policisë Tiranë.

Më shumë se dhjetë operacione, në vetëm 8  muaj. Kokainë, heroinë, kanabis e drogëra sintetike të sekuestruara. Të gjitha në sasi rekord.

kokaine-droge

Një tregues i qartë i një lufte të vazhdueshme kundër një fenomeni shkatërrues të shoqërisë, e fort të lakmuar të botës së krimit.  Gjatë muajit mars e prill do të finalizoheshin edhe disa operacione që lanë gjurmë në historinë e policisë. Operacioni ‘Kutia e Pandorës’, me sekuestrimin e 1100 dozave heroinë të bëra gati për shitje.

Video Player

 

Dhe operacioni ‘Harta’ që dërgoi në  shkatërrimin e një grupi prej 24 personash. Ky grup operonte në disa zona të kryeqytetit, e specifikisht edhe nëpër shkolla.

operacioni-harta

Në vijim të kësaj pune u finalizuan edhe operacione për kapjen e kanabisit, siç ishte opreacioni ‘Shtëpia Jeshile’, i cili përfundoi me sekuestrimin e 61 kilogramëve kanabis.

U seksustrua edhe sasi e konsiderueshme kokaine në operacionet ‘Kodra e Diellit’, ‘Kodra e Diellit 2’, dhe ‘Monclear’. Ndërsa si asnjëherë më parë, lufta e antidrogës u fokusua në goditjen e grupeve apo personave të cilët shpëndanin drogëra sintetike.  Gjatë operacioneve ‘Punisher’ dhe ‘Punisher 2, u sekuestruan afro 13 mijë kokrra ekstazi.

Buja e këtij opreacioni do të shkonte deri në Kosovë e Serbi, pasi një nga anëtaret kryesorë të këtij grupi, ishte ish anëtar i lëizjes ‘Vetvendosja’ në Kosovë. Madje, droga vinte pikërisht nga Kosova, përmes linjës së transportit Prishtinë Durrës, dhe më pas, përmes makinave me qera, sillej në Tiranës. Në kuadër të këtyre operacioneve janë arrestuar mbi 70 persona, për veprën penale të ‘Prodhimi dhe shitja e narkotikëve’ e deri në ‘Trafikim i narkotikëve’.

 

Përtej faktit  që shperndarja dhe trafikimi i çfarëdolloj droge është një  luftëë që duket sikur nuk ka të mbaruar kurrë, premisat për të minimizuar këtë fenomen, shndërruar në një gangrenë sociale, janë më afër se asnjehere.

Të dhëna statistikore

Nga muaji janar deri në gusht 2023 u finalizuan operacionet:

 

Shtëpia Jeshile

Kodra e Diellit

Kodra e Diellit 2

Punisher

Harta

Monclear

Kutia e Pandorës

Sasia e lëndëve narkotike të sekuestruara në janar-gusht 2023

9 kilogram kokainë

45 kilogram heroinë

13 mijë tableta të ndryshme drogërash sintetike

 

Shtator, 2023

Shkollat janë kthyer në arenë bullizmi, droge dhe…./ A do ja dalë Ministria e Brendshme dhe ajo e Arsmit ta zhbëjë këtë fenomen?

Me marrjen e detyrës si Ministër i Brendshëm, sfidat për Taulant Ballën duket se nuk kanë të ndalur.

Dy ditë më parë, teksa viti i ri shkollor është në prag, ministri zhvilloi vizita në shkolla, duke vënë theksin tek rendi dhe siguria në to.
Vitet e fundit, mijëra prindër kanë humbur plotësisht besimin tek shkollat shtetërore. Duke zgjedhur kështu shkolla private, si vendin e përshtatshëm ku të vegjlit e tyre mund të edukohen më mirë.

Shkak, padiskutim, janë bërë kushtet jo të duhura të sigurisë.
Në institucionet arsimore publike, 10-vjeçari i fundit ka qenë pa frikë, një nga më të vështirët.

Roli dhe reputacioni i mësuesit ka rënë. Tashmë shkollave nuk ju mjafton thjesht një mësues kujdestar apo një psikolog. Në ambjentet e tyre duhet të jetë patjetër i vendosur një roje, i kompanisë shtetërore të sigurise “Ilirian Guard”, dhe një punonjë policie.
Dikur roje shkolle mund të ishte kushdo. Mirëpo me kalimin e viteve, këto roje të çfarëdoshëm u shndërruan në rrezik abuzimi me adoleshentët. Ashtu sikurse edhe shumë mësues të rinj, dalë nga portalet, u shnëdrruan në kërcënim serioz, sidomos për nxënësit vajza.

Janë me dhjetra raste pedofilie të bëra publike në ambjente shkollore, e për fat të keq, janë me qindra të tjerë që nuk raportohen.
Dhjetëra vajza të reja kanë rënë pre e abuzimeve të figurës më të vyer, mësuesit. Atij që presupozohet të japë dije.

Ikja në masë e rinisë, abuzimet me kriteret e përzgjedhjes, listat e partisë të dërguara nëpër zyra arsimore, janë shkaqet kryesore që e kanë shndërruar institucionin më të vyer në një arenë droge, seksi e bullizmi.

Sot që flasim, nëpër shkollat e kryeqytetit, në xhepat dhe çantat e nxënësve gjen thika, gjen lëndë narkotike, gjen video shantazhuese me njëri-tjetrin.
Mësuesit ndihen të pafuqishëm përballë këtij brezi që po rritet vrullshëm, për fat të keq, me metodat më brutale.

Tirana mban vendin e parë për rastet e dhunës, bullizmit dhe konsumimit e shitjes së lëndëve narkotike nga grupmosha e mitur apo pa përgjegjësi penale.
Janë më shumë se 15 shkolla që bartin nxënës problematikë, të shoqëruar e proceduar penalisht. Në krye të tyre qëndron shkolla e Mesme Profesionale “Karl Gega”, e pasuar më tej me 14 shkolla të tjera.
Nga ana tjetër janë me dhjetëra të shoqëruar të mitur, për prodhim e shitje të lëndëve narkotike.

DVP Fier

Për periudhën 2022-2023, janë shoqëruar 11 shtetas të mitur të moshës 15 vjeç, 16 vjeç dhe 17 vjeç, për prodhim dhe shitje të lëndëve narkotike.
Nga këta, 8 janë proceduar penalisht në gjendje të lirë.

Njëri prej tyre, është proceduar në gjendje të lirë 3 herë për të njëjtën vepër (prodhim dhe shitje të lëndëve narkotike), dhe sapo ka mbushur moshën 18 vjeç, është arrestuar për “Prodhim dhe shitje të lëndëve narkotike” dhe “Armëmbajtje pa leje”.

Gjatë vitit 2022 në territorin e DVP Durrës, për veprën penale “Prodhim e shitje narkotikëve”, janë proceduar në gjendje të lirë 9 shtetas:
📍Të grupmoshës deri 14 vjeç 1 shtetas
📍Të grupmoshës 15-17 vjeç 8 shtetas.

Gjatë periudhës Janar-Gusht 2023, për veprën penale “Prodhim e shitje narkotikëve”, janë proceduar në gjendje të lirë- 9 shtetas.
📍Të grupmoshës 15-17 vjeç 9 shtetas.
Nuk ka shtetas të ndaluar apo arrestuar.

Gjatë vitit 2022 në territorin e DVP Elbasan, për veprën penale “Prodhim e shitje narkotikëve”, 86 raste, zbukuar 85 me 120 autore nga te cilet arrestuar 46, ndaluar 1, gj.lire 66 dhe kerkim 7
📍Të grupmoshës deri 14 vjeç 2 shtetas
📍Të grupmoshës 15-17 vjeç 4 shtetas.
Tè grupmoshes 18-20 vjec 55 shhtetas dhe te grupmoshave te tjera 59 shtetas.

Gjatë periudhës Janar-Gusht 2023, për veprën penale “Prodhim e shitje narkotikëve”, janë evidentuar 62 raste zbuluar 62 me 126 autor. Nga keto arrestuar 18, ndaluar 46, gjendje te lire 52 dhe kerkim 10.
📍Të grupmoshës nen 14 nuk ka. Tè grupmoshes 15-17 vjeç 1 shtetas. Tè grupmoshes 18-19 jane 38 shtetas.

A do të jenë të mjaftueshme masat që po merr Ministria e Brendshme së bashku me Policinë e Shtetit dhe Ministrinë e Arsimit, për ta zhbërë njëherë e mirë këtë fenomen, shkatërrues të të ardhmes?

 

 

 

 

Check Also

Ekzekutoi shqiptarin në Greqi në 2010, arrestohet pas 14 vitesh Dritan Hoxha

Pas 14 vitesh në arrati është arrestuar Dritan Hoxha, i akuzuar për vrasjen e bashkatdhetarit …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *