Matura 2024/ Sot 28 mijë nxënës i nënshtrohen provimit të Gjuhës Shqipe

Rreth 28 mijë maturantë do të testohen këtë të hënë për njohuritë e tyre në lëndët Gjuhën Shqipe dhe Letërsi.

 

 

Pas provimit të parë të Gjuhës së Huaj i cili u zhvillua vetëm një javë më parë (3 qershor), gjimnazistët do të duhet t’i japin zgjidhje pyetjeve me alternativa dhe zhvillim në lëndën Gjuhë dhe Letërsi.

Testi përmban gjithsej 60 pikë dhe do tw zgjasw 2 orë e 30 minuta.Ministrja e Arsimit dhe Sportit, Ogerta Manastirliu me anë të një postimi në Facebook ka uruar të gjithë maturantët që zhvillojnë sot provimin e rëndësishëm të Gjuhës Shqipe dhe Letërsisë.

Check Also

Dyshohet se pësoi arrest kardiak, gjendet pa shenja jete një burrë në anë të rrugës nacionale Roskovec-Berat

Një 80-vjeçar është gjetur pa shenja jete ditën e sotme në anë të rrugës nacionale Roskovec-Berat. …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *