Droga xhelatinoze që vinte nga Kanadaja/ Çfarë sekuestroi Antidroga e Tiranës

Një drogë e re ka dalë në qarkullim. Drogë xhelatinoze që vjen nga Kandaja. Ajo është në formën e konservave të peshkur me përqindje të lartë THC. Ndërsa një lloj tjetër është në formën e tubave, me origjinë po nga Kanadaja.

Megaoperacioni Antidrogë  Tirana “shuan” rrjetet e shpërndarësve, nuk mbeten pas as rrethet

Një hetim i nisur disa muaj më parë është finalizuar me arrestimin e të paktën 200 personave në të gjithë vendin, 112 nga të cilët vetëm në Tiranë. Megaoperacioni u finalizua mëngjesin e sotëm, ku u angazhuan qindra forca policie. Operacioni u shtri në disa qytete: Tiranë, Elbasan, Fier e Durrës. Në mesin e të arrestuarve ka punonjës shteti, policë e qytetarë të thjeshtë.
Një punë për tu përgëzuar, për shkak të ruajtjes së sekretit me muaj me radhë, teksa specialistët e Antidrogës bënin blerje dhe porosi të simuluara.
Mbrëmjen e kaluar u ushtruan kontrolle banesash, ndërsa u sekuestrua sasi e konsiderueshme lëndësh narkotike. Zonat ku operonin këta persona ishin në “5 maji”, Laprakë, Ali Dem, Komuna e Parisit, Bllok, Qyteti Studenti, Ish Parku i Autobuzave, Kamëz, Astir, Vorë e Krujë.

Aksion Blitz mëngjesin e sotëm në Vlorë, deri më tani të shoqëruar mbi 50 persona. Akuza e tyre, sipas burimeve paraprake deri më tani është neni 283-a K.p për Trafikim Narkotikësh.
Deri në tani dyshohet se paraprakisht, personat e shoqëruar ishin shpërndarës të sasive të vogla të drogës..
Aksioni, gjatë gjithë orëve të natës dhe orëve të para të mëngjesit.

Mes të ndaluarve edhe femra.

Vijon…

Check Also

Dyshohet se pësoi arrest kardiak, gjendet pa shenja jete një burrë në anë të rrugës nacionale Roskovec-Berat

Një 80-vjeçar është gjetur pa shenja jete ditën e sotme në anë të rrugës nacionale Roskovec-Berat. …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *